Na druhý turnaj série VC v sobotu 6.11.2010 do Hluku jela sedmička našich dětí. Celkově byla účast větší jako v Osvětimanech, když si přijelo zahrát celkem 56 hráčů a hráček.

V minulosti bývalo většinou více dětí v mladší kategorii, ale v poslední době bohužel sledujeme, že nejmenších zájemců o šachovou hru je stále méně. A tak větší účast byla ve starší kategorii, kde hrálo 34 hráčů v mladší to bylo 22. Pro zajímavost přehled počtu účastníků v minulých letech, ze kterého je patrné, že za posledních sedm let byla bohužel nejmenší účast.

VC UH

Hluk

mladší

starší

celkem

2004/2005

29

36

65

2005/2006

35

28

63

2006/2007

43

43

86

2007/2008

53

52

105

2008/2009

33

48

81

2009/2010

33

38

71

2010/2011

22

34

56

 

V mladší kategorii hrála podobná sestava jako v Osvětimanech. Z těch nejlepších chyběl oproti Osvětimanům Michael Malík z Kyjova, naopak přijela slušná omladina z Boršic v čele s Otrubou a Pondělkem. Od nás startoval stejně jako v Osvětimanech pouze Tomáš Fridrich. A tomu taky nejlépe vyšel úvod turnaje, když ve druhém kole oplatil porážku Jakubovi Strnadovi z Osvětiman, poradil si i s dvojicí z Boršic a Jakubem Pláškem z Bojkovic. To znamenalo po pěti kolech samostatné vedení s bodovým náskokem před Honzou Nekardou, který prohrál na čas s Patrikem Pondělkem. Ostatní konkurenti ve vzájemných zápasech ztráceli a tak po pěti kolech měli minimálně bod a půl ztráty na prvního Tomáše Fridricha. V pátém kole los logicky svedl Fridricha a Nekardu. Tomáš si při výhře mohl už kolo před koncem zajistit první místo.

vc_hluk_fridrich_nekarda
Tomáš s Honzou

Ale v trochu lepší koncovce si nechal chytit jezdce a partii prohrál. Tím umožnil Honzovi se na něj dotáhnout. V posledním kole oba své zápasy vyhráli a tak se pak již jen čekalo na ostatní výsledky. Při stejném bodovém zisku se nakonec štěstí usmálo na Tomáše Fridricha, který měl o půl bodu lepší pomocné hodnocení a turnaj vyhrál. Druhý skončil Jan Nekarda, třetí s pěti body Jakub Strnad. V celkovém hodnocení po dvou turnajích je v čele Tomáš Fridrich o dva body před Jakubem Strnadem.

Pro náš oddíl je to první výhra na turnaji VC. Medailí už máme několik, ty v minulosti získali Adam Skrášek, Martin Hromada, Michal Mašíček a minulý měsíc i Tomáš Fridrich. Adam slavil bronz právě zde v Hluku v roce 2007, kdy zde hrálo rekordních 105 dětí. Jen pro zajímavost uveďme, že tehdy skončil v konkurenci 53 dětí v mladší kategorii na třetím místě za vítězným Františkem Mrkusem a Richardem Štefaníkem. A ještě doplňme, že to byl druhý turnaj v životě dnešního vítěze Toma Fridricha (a dalších jako Adama Kocourka, Lukáše Oplatka, Toma Jurču), který tehdy získal 2,5 bodu a obsadil 41.místo. Našel jsem i jeho fotku, a téměř bych jej na ní nepoznal.

vc_hluk_skrasek_2007
VC Hluk 2007 – zleva od prvního místa Franta Mrkus, Ríša Štefaník a Adam Skrášek.

vc_hluk_fridrich_2007
A z před třech let i Tomáš Fridrich. Trochu jsem chvilku váhal, zda je to on, ale „zlozvyk“ sledovat více sousední partie než svoje má jak je vidět už od prvních turnajů

Starší kategorie byla velmi slušně obsazena, když přijelo hodně silných hráčů ze Starého Města a Boršic (resp. trio hrající za Boršice, ale takříkajíc patřící k Veselí nad Moravou). Proto nebyl Martin Hromada nasazen hned druhý jako minule, ale až jako devátý. U stolku rozhodčích jsme se střídali se Staňou Volčíkem, tak jsem toho viděl z partií jen nárazově. A spíše v zahájení, nebo pak když někdo hrál dlouho a čekalo se již jen na pár šachovnic, tak byl čas se podívat. Ve starší kategorii hrálo od nás celkem šest kluků. Nejlépe skončil Martin Hromada na šestém místě, když v posledním kole porazil svého častého rivala Matěje Hrabala. Škoda partie s Michalem Skalkou, který naprosto nečekaně celý turnaj vyhrál. Jednu ze dvou remíz vítězovi ukořistil Jožka Paška, který měl stejně jako Toník Krmíček a Michal Mašíček 4 body. Všichni skončili těsně za sebou na 11., 12., a 14.místě. V té konkurenci je to velice solidní výsledek ode všech.

vc_hluk_hromada_paska
Martin Hromada a Josef Paška

Jaký by to byl turnaj, kdyby Michal nepotkal Eriku Náplavovou. Takový turnaj snad za poslední rok nebyl. Je potěšující, že teď skoro vždy je vítězem Michal. Erika si v sobotu zahrála i s Martinem a Toníkem, kteří ji taky porazili. A též s Adamem Skráškem, který s ní ale překvapivě prohrál. Získal tak jen tři body a obsadil 21.místo. Přitom nehrál v turnaji špatně. Měl nejtěžší los ze všech, uhrál remízy s Jagošem nebo Sedlačíkem, dlouho vzdoroval nejvýše nasazenému Borufkovi v prvním kole. Ve většině kol končil mezi posledními. Bohužel prohra s Erikou jej srazila dole, jinak by byl na úrovni jako předešlá trojice. Adam Kocourek neměl ani bod a skončil na posledním místě. Neměl, co jsem aspoň viděl, úplně špatně rozehrané partie, ale přechod do vyšší kategorie a hlavně absence hráčské praxe byla na jeho hře vidět. Dle jeho slov nehrál šachy skoro pět měsíců a to se samozřejmě v partiích projevilo.

vc_hluk_kocourek
Adam Kocourek

Výsledky turnaje jsou na chess-results nebo v excelu včetně průběžného pořadí. Fotogalerie je tradičně na rajčeti.

Aktualizováno (Neděle, 26 Prosinec 2010 19:40)