Před sezónou se tradičně hrají v našem okrese dva turnaje. Jednak turnaj jednotlivců v Osvětimanech a pak též tradičný blicák družstev v Boršicích. Jak si na něm vedli naši zástupci si můžete přečíst dále.

První turnaj v našem okrese se pro sezónu 2010/11 hrál tradičně v Osvětimanech. Již sedmý ročník turnaje o Pohár starosty si přijelo zahrát celkem 87 účastníků. Náš oddíl reprezentoval pouze Pavel Růčka. Tomu se ale vůbec nevedlo, když mu hlavně vůbec nevyšel závěr turnaje. První čtyři kola hrál tradiční „houpačku“, tedy silný soupeř, slabý soupeř, když výsledky končily dle papírových předpokladů (i když v první partii s Miroslavem Kuncem byla remíza na spadnutí). V dalším průběhu pak vybojoval dvě remízy s papírově silnějšími hráči, ale dvě prohry se slabšími soupeři v posledních dvou kolech znamenaly celkové 74.místo.

V turnaji zvítězil Vojtěch Plát před Petrem Kapustou a Janem Sosnou. Výsledky jsou na chess-results.

 

V neděli 26.9.2010 se do Boršic sjelo celkem 43 čtyřčlenných družstev. Oproti loňskému rekordu, kdy přijelo 51 týmů je to pokles, ale i účast 173 hráčů je pěkná. Opět po roce přijela dvě družstva z Rychnova nad Kněžnou, ze kterého je to 200 kilometrů. Po loňské odmlce, se turnaj hrál i jako přebor Zlínského kraje družstev v bleskovém šachu.

Nejvýše nasazeným družstvem bylo družstvo ŠK Staré Město A v čele s Petrem Bažantem mladším a IM Sosnou, hned za nimi pak družstvo TJ Lanškroun, kde na první desce hrál IM Jan Bernášek, který byl zároveň ratingově nejsilnějším hráčem a na druhé druhý host FM Marián Sabol. Třetí nasazené družstvo se jmenovalo „Děti Svobody“ a tvořilo jej kvarteto ze Zlína pod vedením mistra ČR v kategorii do 20 let FM Cyrila Ponížila.

Turnaj začal s malým zpožděním, když všechny přítomné přivítal předseda Boršic ing. Stanislav Volčík. Za počítačem seděl a přes 1800 výsledků do počítače zadal jeho stejnojmenný syn. Hrálo se tradičně na 11 dvojkol. V průběhu turnaje se na předních stolech rychle vytvořila skupinka nejlepších družstev, která potvrzovala své nasazení. Nejlépe si z nich vedlo družstvo Lanškrouna. Zde skvěle hrál Jan Bernášek, který na první desce exceloval. Prohrál pouze jedinou partii, k tomu už přidal pouze jednu remízu a ziskem 20,5 bodu nejvíce přispěl k prvnímu místu svého Lanškrouna. Marián Sabol přidal 17,5 bodů, Pavel Hrubeš 16,5 a Roman Solil 13,5. Celkově tedy 68 bodů a jasné vítězství. S náskokem 6,5 bodu.

borsice_2010_lanskroun
Zleva IM Jan Bernášek, Roman Solil, Pavel Hrubeš a FM Marián Sabol

Druhé místo patří Starému Městu A, kde pravděpodobně nebude úplně spokojeno duo na prvních dvou šachovnicích. Petr Bažant ml. uhrál 12,5 bodů, Jan Sosna pak 14,5 , František Vrána 18 a  Jaroslav Buráň 16,5.

borsice_2010_starak
Zleva Jaroslav Buráň, FM František Vrána, IM Jan Sosna a Petr Bažant ml.

Třetí skončilo družstvo ze Zlína ve složení Cyril Ponížil, Jakub Roubalík (oba 15,5), Martin Šenkýř (13,5) a Michal Krčál (15). Ve stejném složení loni skončili na druhém místě, ostatní družstva z čela výsledkové listiny zde loni buď nehrála nebo měla jinou sestavu.

Náš celek byl oproti dvěma předcházejícím ročníků oslaben. Josef Martinák vdával dceru, tak na turnaj jsme jeli jen v sestavě Knotek, Šácha a Růčka. Čtvrtého hráče do party jsme pak museli shánět až na místě. Na čtvrtou desku jsme tak získali Svatopluka Blahynku z Napajedel.

borsice_burcakovy_1
Zleva Josef Knotek, Milan Šácha, Pavel Růčka a Svatopluk Blahynka

V průběhu turnaje jsme ponejvíce hráli na 15-18 stole s relativně vyrovnanými družstvy, čemž obvykle odpovídali i vyrovnané výsledky. Při lichém počtu družstev na nás bohužel v posledním kole zbyla kontumační výhra, která znamená 4 body. V tabulce jsme tak skončili na 34.místě, což znamenalo oproti loňsku pokles o 5 míst. Tradičně slušně zahrál Josef Knotek na první šachovnici, který spolu s Pavlem Růčkou na třetí se jako jediní z družstva dostali nad padesátiprocentní zisk. Bod k této metě chyběl Svatoplukovi Blahynkovi. Začátek turnaje nevyšel Milanovi Šáchovi, který měl po 13 partiích pouze dvě remízy. Poslední kola, ale již se mu dařilo lépe a nakonec získal pět bodů.

Zisk jednotlivých hráčů tedy byl: Josef Knotek 10,5/20 , Milan Šácha 5/20 , Pavel Růčka 11,5/20 , Svatopluk Blahynka 9/20

Výsledky jsou na chess-results, fotky pak zde nebo zde.

Aktualizováno (Středa, 29 Prosinec 2010 17:48)