V sobotu 22.2. si pětice našich mládežníků zajela do Malenovic na jimi pořádaný turnaj. Více dle předpokladů hrálo v mladší kategorii, pro kterou jsou tyto turnaje především určeny.

Z naší pětice ve starší hrál jen Denis Noščák. Mezi dvacítkou hráčů byl nasazen až jako třináctka, což svědčí, že si přijeli zahrát zejména zkušenější a starší hráči. V prvním kole sice prohrál s Kubou Mařákem, ale spadl na čas v relativně rovné koncovce. Škoda, že předtím včas nevyměnil věže, koncovka 2 střelců a pěti pěšců by se těžko za soupeře vyhrávala. Po rychlé výhře ve druhém kole si poradil i se zkušeným Matyášem Dvořáčkem. Prohru s Adamem Vylíčilem jsem neviděl, stejně jako výhru s Ondrou Jakšlem.

V předposledním kole získal figuru a porazil Vojtu Hobzu a na poslední kolo vyfasoval Michala Kubiczeka na druhé desce. V zajímavé partii se dostal do asi prohrané pozice, kdy soupeř možná podcenil postavení dam ve stejné chvíli, myslel si, že tempo navíc mu bude stačit, měl pika navíc. To mu nestačilo. potřeboval mezitah, který využil Denis k šachování. A když už se zdálo, že to bude remíza, tak  soupeř špatně představil dámu, dovolil zahrát šach střelcem, po kterém získal Denis dámu a rychle i partii.

zlin_22_2_2020_denisDenis

Tedy pět bodů ze sedmi se silnými soupeři a čtvrté místo je výborný výsledek. Měl stejně bodů jako hráč na druhém místě, ale horší pomocné hodnocení. I tak to byl jeden z nejlepších rapidů, co Denis sehrál.

Výsledky jsou na chess-results.

V mladší kategorii hrála čtveřice Martin Medek, Robert Medek, Eda Vaculík a Josef Fiksel. Mladší se hrála 2008 a mladší, tak nejmladší Jožka (ročník 2012) se střetával i s o čtyři roky staršími hráči, Robert a Eda s o tři roky staršími. Martin byl třetí nasazený mezi 39 účastníky. Je už zkušený, tak měl rozhodně hrát o medailové umístnění. A to se také od začátku dařilo. Po dvou lehkých výhrách porazil i třetí dívku v řadě Adélu Bažantovou. V zajímavé partii trochu se štěstím porazil velmi talentovaného Radka Šudřicha. A když vyhrál i v pátém kole, měl jako jediný 5/5. O tom, zda bude moci pomýšlet o zlatu měla rozhodnout partie šestého kola s nejvýše nasazeným Ríšou Hobzou. Dokázal v pohodě pozici výměnami zjednodušit, a když mu v rovné čtyřvěžovce s šesti piky Ríša nabídl remízu, nebylo o čem přemýšlet.

Před posledním kolem měl vše ve svých rukou. A když rychle získal výhodu figury, vše směřovalo k zisku zlata. V koncovce našel vynucenou výměnu, kdy obětoval figuru navíc, vyměnil věže a přešel do vyhrané pěšcovky. Za 6,5/7 tak bral první místo. Bylo vidět že v rozhodujících chvílích se dokázal zamyslet a najít správný plán.

zlin_22_2_2020_vyhlaseni2.Ríša Hobza, 1.Martin, 3.Radek Šudřich

Z mladší trojice sehráli začátek nejlépe Robert a Jožka. V prvním kole vyhráli oba, ve druhém kole se pak Jožka střetl s Edou. V zajímavé partii se šance otáčely, matem nakonec partii ukončil Jožka a měl dva body ze dvou. Robert měl mít též stejný bodový zisk, ale s dámou, věží a střelcem svého soupeře zpatoval. Jožka poprvé prohrál ve třetím kole, bohužel smolně.

zlin_22_2_2020_1Jožka mezi sourozenci Medkovými ve třetím kole. Vlevo Robert, vpravo Martin.

Zkušenější a starší soupeř (nakonec šestý s pěti body) už se spokojoval s věčným šachem a remízou, ale Jožka remízu nechtěl, zabránil věčnému šachu představením koně, po kterém ztrácel dámu a posléze i partii. Tuto partii sehrál nejpomaleji, přizpůsobil se pomalejšímu tempu staršího soupeře. Další kolo se hrálo naopak oboustranně rychle, lépe šel do koncovky Jožka, ale dva piky navíc nejen ztratil, ale po výměně věží měl i prohranou pěšcovku. Tu soupeř hrál rychle, a tak z toho byl pat. Pak jednou prohrál a jednou vyhrál a po šesti kolech měl 3,5/6.

Robert to měl podobně, hrál sice o něco pomaleji než Jožka, ale s podobnými výsledky. I proto měl též po šesti kolech stejně jako Jožka 3,5/6.

Eda po pomalejším začátku, kdy ale měl téměř vždy nějaké šance na protihru, ale soupeř byl v útoku na krále rychlejší, získal dva body v pátém a šestém kole. Měl tedy 3/6.

zlin_22_2_2020_edaEda

O pořadí rozhoduje poslední kolo. Jožka a Robert si zahráli spolu o to, kdo bude lepší. A zkušenost se projevila, Robert rychle má jasnou převahu a vyhrává. Končí tak za 4,5 bodu na velmi solidním 10. místě. Jožka má 3,5 což je 19. místo v polovině tabulky. Jako nejmladší náš účastník, který hraje teprve od podzimu, to je v této konkurenci dobrý výsledek. Až zpomalí hru a získá větší turnajové zkušenosti, bude to ještě lepší. Hlavně ta rychlost platí rovněž pro Roberta.

zlin_22_2_2020_robert_jozkaRobert a Jožka v posledním kole

Eda hrál v posledním kole jednu z nejdelších partií ze všech. A byla i velice zajímavá. Materiál byl dost rozdílný na obou stranách, kdy Eda měl sice dámu za věž, ale soupeřovy lehké figury spolu s věžemi byly lépe postaveny a Edův král byl stále pod palbou. Přišel o dámu a pak už to nešlo udržet. Za tři body obsadil 27. místo. Platí podobně jako u celé mladší trojice: potřeba se soustředit nejen na útok na soupeřova krále, ale i na obranu, a hrát pomaleji.

Výsledky jsou zde.

Celkově hodnotím turnaj jako vydařený, prospěšný pro všechny. Jen škoda že jej nevyužilo více mladších hráčů pro získání zkušeností.