Letos trochu později, když se vyměnil termín s Memoriálem Hory, se v sobotu 11. 5. uskutečnila tradiční Hradní věž v Brumově.  Náš oddíl reprezentovala desítka dětí.

Všichni hráli v mladší kategorii, kde jsme měli v 41 členném startovním poli čtvrtinové zastoupení. Turnaje se zúčastnili Denis Noščák, Matyáš Zapletal, Richard Svoboda, Kristýna Miklendová, Martin Medek, Robert Medek, Jonáš Horák, Vojtěch Skopal, Adéla Slanicayová a Tadeáš Bartoň.

Nejmladší dvojice Adélka a Tadeáš (pro něj to byl úplně první turnaj) zápolila zejména s rychlou hrou a z ní vyplívajícími chybami. Oba měli jeden bod.

brumov_2019_3Adélka a Tadeáš pod dohledem rodičů

Dva body vybojoval Robert Medek. O půlbod měl více jeho vrstevník Jonáš Medek a tři body pak též stejně starý Vojta Skopal. I u nich platilo výše řečené o rychlé hře a mnohokrát byla vidět snaha útočit bez ohledu na to, co hraje soupeř. Ale když hráli pomaleji, tak dokázali potrápit i mnohem starší a  zkušenější  hráče. V takovém počtu našich hráčů se odehrálo logicky mnoho vzájemných oddílových zápasů. Vojta hrál jak s Robertem, tak Jonášem a oba porazil. Tím pádem byl i z celé trojice nejvýše na 29. místě, před 33. Jonášem. Robert obsadil 35. místo.

brumov_2019_2Vojta a Jonáš

3,5 bodu získala Kristýnka. Mohlo být i více, dvě věžové koncovky měliyna její konto přinést větší bodový zisk. Zejména patu, kdy si nepohlídala,  že její soupeř nemá tah, když si dotáhla dámu v jasně vyhrané pozici s Tomášem Babulou, je škoda. Za padesátiprocentní zisk brala 24. místo.

brumov_2019_5Kristýnka

Dvojice čtyřbodových určitě nebyla se svým výkonem spokojena. Hlavně Denis měl hrát o medaili jako čtvrtý nasazený. Ale prohry s talentovanou Martinou Šošovičkovou a Ríšou Hobzou mu naděje na medaili vzaly. V posledním kole navíc v derby nestačil na Matyáše Zapletala. Bylo z toho tak až 13. místo.

brumov_2019_8Denis

Ríša začal solidně, ale od třetího kola měl tři prohry. V jedné měl materiální převahu a ztratil dámu. V zajímavé a napínavé partii pak prohrál s Martinem Medkem. Poslední dvě kola v pohodě vyhrál, ale to již bylo na dost zadních deskách. Obsadil 16. místo.

brumov_2019_4Martin a Ríša pod dohledem tatínků

4,5 bodu měl Martin Medek. V posledním kole si stejně jako v Kyjově zahrál s nejmladším z rodu Babulů - Tomášem. V zajímavé partii, kdy sice měl koně za pěšce, ale Tomáš měl toho pěšce volného a na opačné straně než měl Martin figury a kde se snažil dát mat. Nakonec z toho byla remíza, ale již v pozici, kdy byl Martin reálně prohraný. Tak na rozdíl od Kristýnky, která darovala Tomášovi remízu, tu ji Tomáš daroval Martinovi. Martin tak obsadil 11. místo.

Nejlepší umístnění si domů odvezl Matyáš. Sice měl hned po losu posledního kola poraženeckou náladu (což je vždy špatně), ale partie se mu povedla a Denise porazil. Předtím nestačil jen na dva slovenské zástupce. 5/7 stačilo na 7. místo.

brumov_2019_1Matyáš hraje s Jonášem, vedle Robert s Tomášem Babulou

Výsledky turnaje jsou na chess-results.

Po turnaji v jídelně se samozřejmě většina přesunula na hrad, kde probíhal nejprve kulturní program, děti měli možnost se vyřádit na skákacím hradě (paradoxně nejvíce času tam strávila nejstarší dvojice Denis a Matyáš J) a následně se hrála partie dvou nejlepších hráčů ze starší kategorie. Ta byla tradičně demonstrována dětmi z místní školy na velké šachovnici.

brumov_2019_6Živé šachy

A tentokráte si to hráči užili až do konce, když partie skončila remízou ve chvíli kdy na šachovnici zbyli jen dva králové. To přisoudilo pohár vítěze tomu, kdo tahal černými figurkami, což byl Jakub Mařák.