MČR mládeže se hrálo na tradičním místě v Koutech nad Desnou 10. - 17.března 2018. Z našeho oddílu hrála dvojice Mikuláš Trávníček a Marie Vaňková.

Pro Mikuláše to byla první účast, hrál jako mladší ročník v kategorii do 16 let, naopak pro o tři roky mladší Marušku to byla už 4. účast. Letos hrála jako starší ročník v kategorii do 12 let. Mikuláš byl nasazen jako 19. z 24. Získal 3 body a obsadil 21. místo. Výsledky jsou zde.

Maruška hrála od začátku na předních deskách. A výborným závěrem se dostala na 3. místo. Tím navázala na 2. místo z MČR z před dvou let. Výsledky jsou zde.

Hodnocení obou od jejich trenéra Martina Beila převzato z článku na krajském webu.

Miky hrál svoje první Mistrovství ČR ve vážném šachu a hrál jako mladší ročník v nejstarší kategorii, příští rok tedy může hrát ve stejné kategorii znovu. Turnaj začal partií s pozdějším vítězem turnaje Martinem Buločkinem (elo 2099). Hrál pevně, ale postupně byl zkušenějším soupeřem přehrán. Po partii byl k sobě velmi sebekritický a totéž v průběhu turnaje platilo i pro další porážky s výše nasazenými hráči. Miky je na sebe hodně náročný a má chuť bojovat o vítězství vždy a stále, ať už na pátečním hracím dnu v klubu, s favority na MČR mládeže, anebo při setkání s mistry. Mikyho náročnost může při střetech se silnými soupeři vést ke ztrátě sebevědomí, protože silní soupeři nám toho tolik nedovolí a Miky to pak vnímá jako nepovedené výkony. Na druhé straně jsem za Mikyho náročnost rád, žene ho vpřed. V dalším průběhu turnaje se Mikymu dařilo porážet většinu papírově slabších hráčů (s jednou výjimkou, kdy nám nesedla zvolená varianta zahájení) a zároveň srdnatě bojovat s těmi zkušenějšími, se kterými to někdy aspoň na půlbod stačilo, někdy ne. Celkový výsledek je potřeba hodnotit hlavně jako velkou zkušenost, kterou v budoucnu mnohokrát zúročíme. Pro Mikyho velká pochvala za pracovitost v průběhu celé turnaje (přípravy na partie, studium zahájení, rozbory sehraných partií) i za to, že celý náročný turnaj zvládl v dobré fyzické a psychické kondici a nenechal se těžkými boji rozložit. Do budoucna pracujeme na dalších vylepšeních, těším se na další výrazný Mikyho šachový růst.

Maruška zahrála v Koutech výborný turnaj, když od samotného začátku dostávala solidní soupeřky a hrála s nimi velmi kvalitní šachy. Přemýšlivé, soustředěné, plánovité, plné rozumných úvah. Od začátku turnaje bylo vidět, že v této kategorii patří do úplné špičky. Potom ve 3. kole zbytečně přijala remízu v pozici, kdy byla kousek od vítězství. Po výhře ve 4. kole přišla krize v 5. - 6. kole. Proti konečné vítězce turnaje Lucce Fizerové černými výborně zahrála zahájení, ale pak se jí obtížnou pozici nepodařilo správně uchopit a prohrála. V dalším kole přišel další úder, když Maruška v mírně lepší pozici jednotahově nastavila jezdce s vidinou dvojtahového matu, který tam ale nebyl. Takže jezdec míň a přes statečný odpor prohra partie. V tu chvíli jsem měl velké obavy, že skvěle rozehraný turnaj, na kterém se Marušce herně velice dařilo, skončí pokažené kvůli zbytečným chybám. Další dvě partie se pak Marušce podařilo vyhrát a vybojovala si tak velké finále, rozhodující partii posledního kola s druhou nasazenou hráčkou turnaje. Pro medailové umístění bylo nutné vyhrát a ještě se musely vhodně sejít výsledky ostatních partií. Bílými jsme zvolili variantu, ve které objektivně nemáme žádnou výhodu, ale velkým plusem byla útočná pozice s jasným plánem. Maruška uchopila partii velmi dobře, soupeřku přehrála a zahrála svoji nejlepší partii. Při uplatňování převahy sice přišla ještě jedna hrubka, soupeřka však nevyužila a Maruška mohla slavit skvělý medailový úspěch. V průběhu turnaje škoda 2 - 4 špatných rozhodnutí, jinak skvělý turnaj a jeden z nejlepších výkonů v rámci naší krajské výpravy. Jsem rád, že se Maruščina snaha a energie věnovaná šachu (solidní plnění domácích úkolů, pravidelná účast na dvou až třech trénincích každý týden) v podobě krásného úspěchu vrátila.