Zápas druhého kola RP UH se hrál v Kunovicích v hale. Domácí nechali odpočívat tři nejsilnější hráče, aby si mohla zahrát omladina. I za soupeře hrají zejména mládežníci, a tak se čekal vyrovnaný zápas. Staré Město dorazilo taky v neúplné sestavě, kdy chybělo několik hráčů.

Jako první byla rozhodnuta partie na poslední desce. Já i pan Nekarda jelikož oba dobře známe (a stejně tak se znají kluci navzájem, odehráli spolu nespočet partií na rapid turnajích) jsme jim kladli na srdce, aby hráli pomalu. No ve 13.tahu bylo víceméně rozhodnuto. Honza Nekarda vzal Dxe4, čímž ztrácí dámu. Paradoxně se hrálo ještě mnoho tahů až do matu. Michal přešel mnohokrát kolem jednoduchých výher, matoval jednou věží místo aby si dotáhl druhou, ale nakonec dával mat v 99.tahu. Původně jsem si mysleli, že v jubilejním 100.tahu, jak ukazoval partiář. Ale při přepisu do databáze se ukázalo, že několik políček bylo vynecháno špatným zápisem, a tak platí 99 tahů jak měl v partiáři Honza. Pro zajímavost partie končila asi po hodině, kdy na první a šesté šachovnici bylo odehráno kolem 10 tahů. Ale každopádně zápis tak dlouhé partie byl u Míši, až na pár drobností v pořádku a k přečtení, což se musí pochválit.

Vedle sedící Adam Skrášek rychle získal figuru, ale místo výměny dam si nechal zkomplikovat situaci, byl nucen vrátit figuru (i když nakonec z toho vyšel dobře s dvěma piky navíc), ale pak ji opět získal zpět. Tím se Adam dostal opět do převahy, kterou pak po další chybě soupeře, který odevzdal ještě i věž, už bez zaváhání realizoval.

Ještě před skončením partie Adama byla podepsána remíza v partii Jiří Hráček – Pavel Němec. Po výměnách zůstala na šachovnici remízová pozice, což nám nebránilo při pohledu na dvě vyhrané partie  na posledních dvou šachovnicích (v té době byl Adam ještě před ztrátou figury) přijmout nabízenou remízu.

Jiří Vavřík se celou dobu bránil proti Petrovi Bartošíkovi. Měl špatně rozehrané figury (resp. některé vůbec), bez rošády.  Petr Bartošík postupně získával tlak, který později vyústil ve výhru.

Na 2.5:2.5 srovnal na druhé desce kapitán hostů František Moštěk. Získal převahu mnoha pěšců. Pak si dokonce dovolil obětovat (nebo ztratit?) věž a jít s pěti pěšci navíc vstříc dámě.  Pozice na diagramu (na tahu je černý) je opravdu zajímavá. Ale i když se zdá, že bílý by měl c pěšce dotáhnout, tak to není vůbec jisté.

mostek-bilek
Zde černý zahrál nepřesně Vxe3 a prohrál

Počítač dokonce po Vf6 a následném Vg6 hlásí výhodu černého. Ale to by byla zapotřebí přesná hra na pokrytí všech hrozeb od obou stran. Spíše se nabízí (a to jsem si myslel, že s tím úmyslem černý zahrál Vf3) věčný šach. Po Dxe3 a gxf3 je tam remíza okamžitě. Nebo pak po Vxh3 stejným motivem. Bohužel Jara Bílek zahrál Vxe3, které je prohrávající. Po několika málo tazích je dáma dotažena a bílý vyrovnává stav zápasu na 2.5:2.5.

Na první desce hraje Pavel Růčka s letošním navrátilcem Radkem Němcem, kterému výborně vyšel FIDE Open ve Starém Městě, po kterém se může pyšnit vysokým ELEM 1900. Partie byla zejména zásluhou Radka Němce rozehrána pomalu, když v desátém tahu měl již na hodinách k dispozici jen 0:48 minut. Ale na šachovnici stál černý trochu lépe. Rozhodl nakonec právě čas. V remízové pozici černému vypršel čas v 34.tahu. Domácí kapitán by nemohl vzhledem k vývoji partií Vichorec-Vybíral a Hromada-Sedlačík přijmout případnou remízovou nabídku. Ale hrát na výhru v této pozici by bylo velmi obtížné ne-li nemožné.

rucka-nemec
Pavel Růčka – Radek Němec po 35.tahu bílého Da5 černému vypršel čas

Kunovice sice vedly 3.5:2.5, ale pohled na poslední dvě hrající partie nevěštil nic dobrého.

První skončila partie Martin Sedlačík – Martin Hromada. Sedlačík zahrál mnohem lépe zahájení (královský gambit). V následující pozici Martin Hromada sebral střelce na h6, a po několika výměnách měl okamžitě prohranou pozici.

sedlacik-hromada
Martin Sedlačík zahrál Sxh6 se ziskem pěšce. Správná odpověď je Ve8 po kterém se situace zkomplikuje

Partie se sice ještě hrála skoro do konce, ale Martin Sedlačík nedal svému soupeři šanci, a spolehlivě dotáhl partii do vítězného konce, čímž opět srovnal stav tentokráte na 3.5:3.5.

Poslední dohrával pan Vichorec s Petrem Vybíralem. Partie už byla v té době prohraná. Ale v průběhu se hodnocení několikrát obrátilo. Nejdříve měl pan Vichorec pěšce navíc. Ale pak chtěl získat druhého, neviděl že pak bude svázán věží a bude muset odevzdat střelce, i když za tři pěšce.  Pak pozice přešla do následující pozice. Alespoň doufám, že tomu tak bylo, že není chyba v partiáři Petra Vybírala. Ale myslím, že je pozice správně.  Na tahu je černý.

vybiral-vichorec
Bílý zahrál Vxa6, kde sebral pika. Pokračování černého je jasné a směřuje k  několikatahovému matu.

V této pozici, která s obměnami vydržela několik tahů (kdy mohl pan Vichorec bud dávat mat nebo získávat rozhodující převahu) ani jeden neviděl relativně jednoduché Va1+ s  následným Sg1 a Jf7 mat. Bohužel po několik tahů tento motiv neviděl ani jeden z hráčů. Tím pádem tedy po zisku několika dalších pěšců a výměnách se projevila figura navíc a Petr byl „borec na konec“, který znamenal konečnou nejtěsnější výhru pro Staré Město. Ale jak jsem uvedl, tato partie je bez záruky, ale i z dalších tahů se zdá, že to tak opravdu stálo a ten mat tam byl.

 

Šach. ŠO Kunovice B ELO 3,5 - 4,5 ŠK Staré Město H ELO
1. Růčka Pavel 1750 1 : 0 Němec Radek 1900
2. Bílek Jaromír 1452 0 : 1 Moštěk František 1635
3. Vavřík Jiří 1420 0 : 1 Bartošík Petr 1491
4. Vichorec Antonín 1508 0 : 1 Vybíral Petr 1390
5. Hráček Jiří 0 ½ : ½ Němec Pavel 1355
6. Hromada Martin 1272 0 : 1 Sedlačík Martin 1429
7. Skrášek Adam 0 1 : 0 Stoklásek Ondřej 0
8. Mašíček Michal 0 1 : 0 Nekarda Jan 0


Aktualizováno (Neděle, 26 Prosinec 2010 19:03)