GP v Bezměrově

Na druhý turnaj seriálu GP do Bezměrova odjela z našeho oddílu trojice Denis Noščák, Marie Vaňková a Mikuláš Trávníček.

Já výjimečně na turnaji nebyl rozhodčím, ani neměl jiné povinnosti, tak jsem mohl sledovat jednotlivé partie. Každý z trojice hrál v jiné kategorii. V nejmladší do 10 let to byl Denis Noščák. První partii vyhrál nad výše nasazeným hráčem, ve druhé nestačil na Jakuba Matůše z Ústí. Třetí partii prohrál, když na začátku věnoval mnoho úsilí svým matovým hrozbám i za cenu obětí. Pak v trochu horší věžovce uhnul nešikovně věží, o kterou po vidličce přišel. Soupeř si ale ze začátku nevěděl moc rady, jak partii dotáhnout do vítězného konce a přišlo na řadu několikeré opakování tahů. Denis sice reklamoval remízu, ale ne soupeři, se kterým by se případně na ní dohodl, ani rozhodčím, ale pouze mně. Já byl ale jen divák, tak samozřejmě jim do partie nezasahoval. Na jiném turnaji, kde bych byl i rozhodčím, bych partii za remízu dal, jelikož viděl opakování pozic. Na druhé straně, kdybych rozhodčím byl, tak bych neměl čas u partie stát.

Každopádně tuto partii nakonec Denis prohrál. Další dvě partie vyhrál a v šestém kole dostal Adama Samohýla z Malenovic, který mu oplatil porážku z GP Staré Město. V posledním kole vyhrál nad Denisem Dědičem, ale partie byla oboustranně nepřesná, oba přehlídli i některé nemožné tahy. Denis za 4 body skončil na 13. místě.

gp_bezmerov_2017_denisDenis

V kategorii do 12 let hrála Maruška, která začala dvěma výhrami. Ve třetím kole s Amálií Žáčkovou po hezky sehrané partii též směřovala k výhře. Do vyhrané koncovky se dostala jejich partie již ve fázi, kdy obě měly jen pár sekund. Hrálo se tedy na přídavku. Od letoška se hrají turnaje tempem 2x15 minut + 5s přídavek. Hrály snad 10 minut samy po skončení ostatních partií. Bohužel Maruška nejdříve ztratila věž, co měla navíc, a pak ve snaze již asi remízovou věžovku vyhrát přišla i o pěšce a výměnou věží soupeřce o tah vyšlo i obsazení kritického pole a Maruška prohrála. Smolná prohra ji ale nijak nepoznamenala a následující partii v pohodě vyhrála. V 5. kole sice prohrála s Honzou Vávrou ze Starého Města, ale dvě poslední kola vyhrála a skončila na krásném 5. místě jako nejlepší z dívek.

gp_bezmerov_2017_maruskaZleva 3.Klára Pšenicová, 2.Amálie Žáčková, 3.Marie Vaňková

Navíc poslední partii zakončila hezkým matem, který si můžete prohlédnout na fotce.

gp_bezmerov_2017_matZajímavý mat Marušky v posledním kole

V nejstarší kategorii hrál Mikuláš Trávníček. V prvních dvou kolech vyhrál relativně hladce a rychle. Ve třetím kole hrál s Lukášem Macháčkem ze Starého Města. Hezky vedenou partii dotáhl do vítězného konce. Na první desce se pak utkal s Filipem Matůšem. Když jsem přišel k jeho partii, tak už měl figuru méně. Tu ale za chvilku po chybě soupeře získal zpět. Po výměnách v nejasné pozici, kdy měl sice Mikuláš pika navíc, se dohodli na remíze. Páté kolo vyhrál a v šestém dostal druhého nasazeného Marka Blahu ze Zábřehu. V dlouho hrané partii se Mikuláš dostal do stísněné pozice. Zde už jsem si s okolo stojícími trenéry říkal, že se neubrání, ale našel hezký tah, vynucující výměnu dam a přechod do koncovky nestejných střelců.  I zde tahal za kratší konec, ale po chybě soupeře a ztrátě důležitého pěšce už to byla jasná remíza. Před posledním kolem měl Mikuláš stejně bodů jako Filip Matůš a také lepší pomocné hodnocení. Ale Filip ještě nehrál s Markem Blahou, kterého dostal v posledním kole a který mu pomocné hodnocení vylepšil. Mikuláš v pohodě vyhrál a čekalo se, zda v poslední hrané partii zvítězí Filip. Tomu se to povedlo, a tak měli oba stejně bodů. O půlbodu lepší pomocné hodnocení měl nakonec Filip, Mikuláš skončil na 2. místě.

gp_bezmerov_2017_mikiZleva 3.Lukáš Macháček, 2.Mikuláš Trávníček, 1.Filip Matůš

Vyrovnal tak svoje umístnění z GP ve Zlíně. Tehdy skončil za Pavlem Opluštilem.

gp_bezmerov_2017_miki_zlinGP Zlín 9.2.2013 – zleva 1.Pavel Opluštil, 2.Mikuláš Trávníček, 3.Tadeáš Šruc

Pořadí a průběh turnaje ve všech kategoriích je na chess-results. Pořadí v excelu je zde, celkové pořadí GP po 2.turnajích pak zde.