Ve třetím kole RP jsme doma přivítali Osvětimany. Po minulém zaváhání se Starým Městem, jsme opět nasadili co nejlepší sestavu jako v prvním kole.

Nemohl David Kovařík i někteří další, tak nakonec nám vyšla sestava úplně stejná jako v prvním zápase. Tedy Beil, Slanicay, Šácha, Krmíček, Trávníček, Zemčík, Růčka a Bílek. Soupeř přijel sice s první trojicí, ale na dalších deskách už jsme měli výraznou elovou převahu. Určitě jsme byli favoritem.

Začátek zápasu to i potvrzoval. Moje partie se odehrávala v rapid tempu, rychle jsem získal pěšce a soupeř se dostal králem na g8 s tím, že věž zůstala na h8. Po chvilce jsem získal i zadarmo jezdce. Sice mat tam asi nebyl, ale materiálu jsem měl navíc dost, tak po asi hodině vedeme 1:0. To už má matový útok po hezky sehrané partii i Gabo na druhé desce. Pěkně stojí i Mikuláš, naopak Toník dost stísněně. Trochu překvapivě mu soupeř nabízí remízu. Po konzultaci a shlédnutí výše uvedených partií ji bereme. Po pár minutách vítězí Gabo, soupeř Mikuláše dělá chybu, a tak Miki zvyšuje na 3,5:0,5. To vše asi po dvou hodinách hry. Vezu kluky domů a stavuji se na svačinu v obchodě, kolem dvanácté jsem zpět a stav stejný.

sokB_osvetimanyA_1Hlavu je potřeba podepřít, aby nespadla pod tíhou myšlenek :-).

Situace je zhruba následující: když jsem odjížděl měl Martin Beil v partii s Jaroslavem Vrtalem divokou pozici s opačnými rošádami, kterou jsem se neodvažoval hodnotit. Teď již to bylo po výměnách, a aktivitu měl pan Vrtal. Milan naopak měl kvalitu méně (dle jeho slov to bylo přehlédnutí, ne oběť), po návratu už to vypadalo veselejší, i když stále nejasné. Jenda měl asi trochu horší pozici, kdy soupeř měl volného pěšce, Jara Bílek pika navíc. Věřili jsme, že kýžené dvě remízy nebo jednu výhru určitě dosáhneme.

Mezitím se dost vyjasnila pozice u Milana Šáchy, když si v časovce postupně vzali jezdce a navíc Milan pobral i pěšce. Soupeř měl sice svého posledního na třetí řadě, ale obnaženého krále. To už jsem věřil ve výhru, protože jsme viděl vynucené dva šachy, kterými se dáma postaví na g3, a Milan má jistou minimálně věžovku s dvěma piky proti žádnému soupeře. Bohužel nevidí a dává soupeři šance na protihru. V tu chvíli navíc Jara Bílek místo šachu na c5 a dobrání druhého pika nastavuje úplně zadarmo dámu a prohrává. Na první je to jen otázka času, kdy Martin Beil prohraje. Štěpán Mrva obětoval kvalitu za pěšcový pochod, tak situaci Jendy Zemčíka nevidíme moc růžově.

sokB_osvetimanyA_2Jara Bílek a Jenda Zemčík

Milan pak má stále vyhranou pozici, ale šachuje dámou místo věží, což soupeři umožňuje okamžitou výměnu dam, a vyhranou věžovku. Stav je tedy 3,5:3,5 a hrají Štěpán Mrva a Jenda Zemčík. Soupeř nabízí remízu, tu s ohledem na pozici musíme vzít. Rozhodně bych to raději hrál za bílého. Počítač sice po výměně věží, kterou navrhoval v popartiové diskusi Gabo, hlásí dokonce mírné plus pro našeho hráče. Ale Jenda říkal, že by neměnil, ale snažil by se spojit své dvě věže k útoku na krále, což by mohlo skončit asi jakkoliv.

Tak pouze 4:4, i když za stavu 3,5:0,5 asi ani hráči Osvětiman nedoufali v zápasový bod.

Partie jsou k přehrání zde.

Šach.

ELO

ELO

4,0 - 4,0

KK-ŠK Osvětimany A

ELO

1.

Beil Martin

2200

0 : 1

Vrtal Jaroslav

2035

2.

Slanicay Gabriel

1757

1 : 0

Churý Petr

1773

3.

Šácha Milan

1774

0 : 1

Kunc Pavel

1730

4.

Krmíček Antonín

1697

½ : ½

Nesvadba Lukáš

1378

5.

Trávníček Mikuláš

1760

1 : 0

Peška Martin

1331

6.

Zemčík Jan

1629

½ : ½

Mrva Štěpán

1432

7.

Růčka Pavel

1593

1 : 0

Ondrůšek Radek

1293

8.

Bílek Jaromír

1471

0 : 1

Vrtal Roman

1275