V první polovině srpna proběhl ve Starém Městě tradiční FIDE open, letos již jeho 14. ročník. Představila se na něm i pětice našich hráčů.

Celkem si do Starého Města našlo cestu 93 hráčů. To je zatím nejméně v historii turnaje. Jako hlavní důvody ředitel turnaje uvádí souběh s MEU v Koutech a navazující ME v Praze, které začíná jen  pět dní po skončení staroměstského turnaje. I na jiné důvody upozorňuje ve svém článku Petr Koutný na aktivním denně několika články doplňovaném vlčnovském webu.

Naopak účast hráčů našeho oddílu byla nejvyšší v dosavadní historii. Pětici našich zástupců tvořili Josef Knotek, Gabriel Slanicay, Antonín Krmíček, David Kovařík a Mikuláš Trávníček. Pro Toníka a Mikuláše to byla první účast. Jen pro srovnání - třeba Boršice nebo Zlín měli jen jednoho zástupce. Z klubů našeho okresu to byla po pořadatelském Starém Městě nejvyšší účast.

Nejvýše nasazeným hráčem byl samozřejmě Josef Knotek. V průběhu turnaje se nevyhnul porážce s mladým hráčem ze Slovenska, dva vítězné zápasy sehrál se svými oddílovými kolegy (oba vítězné), další čtyři nuly byly ze zápasů s elově silnějšími hráči. V celkovém hodnocení získal pět bodů a obsadil 45. místo (nasazen jako 37.) při perfu 1876.

fide_sm_2016_knotekJosef Knotek v partii s Vojtou Dobešem

Jako druhý nejlepší z našich skončil David Kovařík. Ten s hráči 1900+ prohrál pět partií, 2 partie s výrazně slabšími hráči vyhrál. Ze tří partií z elově blízkými hráči (1690-1840) získal výborné skóre 2,5/3, mj. i výhrou s Gabem Slanicayem. Ve výsledku mu to stačilo ziskem 4,5 bodu na 59. místo (nasazen 70.) při perfu 1722, což je na úrovni jeho národního ELA. Měl trochu smůlu na los, když po prohrách s výše nasazenými na začátku turnaje dostal dva výrazně slabší hráče. Chtělo to více partií se sobě rovnými.

fide_sm_2016_davidDavid Kovařík (vpravo), úplně vlevo pak Mikuláš Trávníček

Jako třetí nejlepší z našich překvapivě, ale zaslouženě Mikuláš Trávníček. Pro něj to byl již třetí turnaj během prázdnin. Předtím se solidně představil ve Vsetíně a vyhrál mládežnický turnaj v Bezměrově.  Zde měl výborný začátek, když po úvodní prohře se Sašou Skalským remizoval s Matyášem Kovaříkem, porazil Zdeňka Vojáčka a remizoval s Ludovítem Balážcem. Po prohře s Josefem Knotkem přišly dvě výhry s hráči s ELEM 1829 a 1970. Obě sice na čas, kdy se soupeři dostali do časových tísní, ale konečné pozice jsou lepší pro Mikuláše. V časovce sice soupeři přešli kolem nejlepších tahů, ale zejména v první z těchto dvou partií to nebylo jednoduché v omezeném čase najít. Zajímavou pozici si můžete prohlédnout na diagramu.

fide_sm_2016_mikiČerný na tahu vyhraje (řešení je uvedeno na konci článku).

Černý ale vyhrávající kombinaci neviděl, což přineslo Mikulášovi po sedmi kolech výborný zisk 4/7. V posledních třech kolech již Mikuláš nestačil na dva zkušené hráče, ani v posledním kole na talentovaného Stalmacha z Frýdku. Zisk čtyř bodů stačil na konečné 66. místo (nasazen 72.). Směrodatnější hodnocení jeho výborného výkonu je perfo 1845, to že všichni jeho soupeři měli ELO přes 1730 (do devátého kola všichni přes 1800) a průměr soupeřů 1933 je o dost vyšší než průměr soupeřů třeba Josefa Knotka.

Toník Krmíček byl nasazen až jako 89., ale jen z důvodu neexistence FIDE ELA. Jinak svým ELEM 1722 by byl nasazen někde kolem 65. místa. Po dvou prohrách získal dva body, mj. i výhrou se zkušeným Vlastimilem Oharkem z Vlčnova. Z dalších tří partií získal půlbod v partii s Gabem Slanicayem, kde měl mnohem lepší koncovku. V závěru přidal 1,5/3 a za 4 body obsadil 71. místo. Perfo 1650 je menší než jeho ELO, dotáhnout koncovku s Gabem byl by +- na svém.

fide_sm_2016_tonikvlevo Antonín Krmíček, Gabriel Slanicay vpravo

Nejhůře z našich dopadl již několikrát zmiňovaný Gabriel Slanicay. Ten stejně jako Mikuláš odehrál úspěšně již turnaje ve Vsetíně a Bezměrově.  Po remíze ve třetím kole s hráčem s ELEM 1970 měl 1,5/3. Z dalších čtyř kol však vybojoval jen dvě remízy. A závěr mu taky moc nevyšel, když porazil Alberta Zelnitiuse, ale v posledních dvou kolech nezískal žádný bod. Jak bylo zmíněno výše, ze dvou partií s oddílovými spoluhráči získal 0,5/2, a to měl ještě velké štěstí v partii s Toníkem. To stačilo na 77. místo ziskem 3,5 bodu (nasazen 63.) při perfu 1642. Po dvou povedených turnajích s výsledkem ve Staráku asi spokojen nebude.

Každopádně všem pěti je potřeba poděkovat za účast. Sehrát v devíti dnech deset - mnohdy pětihodinových - partií je náročný výkon.

Celkové výsledky jsou zde, souhrnný článek z pera ředitele turnaje Radima Stuchlého je pak zde, rozsáhlá fotogalerie Radovana Studeného je zde. Z této fotogalerie jsou i všechny fotky v článku. 

Řešení diagramu: Vxh2!!  s matovým motivem