Na poslední mládežnický turnaj letošní sezóny jsme zavítali do Zlína-Malenovic. Před pár týdny se zde odehrál poslední turnaj GP, kde nás reprezentovala dvojice Mikuláš Trávníček a Tibor Horáček, teď se k nim přidala i dvojice Jakub Krchňáček a Denis Noščák.

Kuba i Mikuláš byli nasazeni jako třetí ve svých kategoriích, tak hlavně oni měli hrát o přední pozice. V mladší kategorii Kubovi začátek vyšel, když první dvě partie vyhrál. Denisovi se už tak nevedlo, když naopak obě své partie prohrál, i když v obou v koncovkách byla pozice spíše vyrovnaná. Třetí a čtvrté kolo pak Kuba remízoval, Denis jednou vyhrál a jednou prohrál. Kuba ve třetím kole ztratil výhodu figury, tak remíza byla pro něj spíše ztráta, remízu s talentovaným Viktorem Šimkem jsem neviděl, ale to je dobrý výsledek. Páté kolo mělo napovědět, zda Kuba bude stále ve skupině těch, kteří hrají o první místo. Partie z domácím Valkovičem se pro něj vyvíjela příznivě, když v průběhu partie vedl o figuru.

malenovice_cerven_2016_1Kuba

Bohužel pak zbytečně ponechal soupeři důležitého pika a následně mu dovolil jít vstříc dámě. Zde musel Kuba figuru vrátit. A když v rovné pozici místo zisku minimálně jednoho pěšce dává zadarmo jezdce, je z vyhrané partie prohra. Denis svého soupeře v pohodě přehrál, ale pak přišla nepozornost, když soupeře, který má již jen holého krále vystavuje do patu. Ze dvou vyhraných partií nakonec kluci berou jen půl bodu za remízu.

malenovice_cerven_2016_3Denis

V posledních dvou kolech oba získávají plný počet bodů. Kuba má tak pět bodů, ale horší pomocné hodnocení. Ve výsledku to stačilo na 4. místo. Denis měl 3,5/7,  za které obsadil 15. místo.

Ve starší kategorii se v průběhu turnaje lépe vedlo Mikulášovi. Do pátého kola prohrál s domácím Pavlem Drábkem, remizoval s Jakubem Vančurou. Tiborovi se tolik nevedlo, když se mu nepovedla zejména partie s Tomášem Kociánem. V šestém kole Tibor vyhrál, Mikuláš měl v šestém kole za soupeře Patrika Richvalského, kterého na GP v posledním kole porazil. Zde se dostali do věžovky se čtyřmi pěšci. Na jedné straně měl Tibor 4 na 3, Patrik měl volného na druhém krajním sloupci. Mikuláš bohužel neviděl možnost mezišachu, kdy by získal toho volného pěšce a měl možnost se pak vrátit na pokrytí svého pika. Navíc neopatrným postupem pěšce dovolil jeho králi vniknout ke svým pěšcům. V závěru pak Patrikovi zůstal pěšec, za kterého musel Miki dát věž. A jelikož už byla časovka, tak nastalo zuřivé blicání. Patrik vše zvládl, a s dvěma sekundami na hodinách dává Mikulášovi mat.

Tím je Mikuláš vyřazen z boje o medaile. V posledním kole los svedl Tibora a Mikuláše k oddílovému derby.

malenovice_cerven_2016_2Tibor a Mikuláš

Rychle se přešlo do pěšcové koncovky, kde měl Mikuláš jednoho navíc, což znamenalo i jeho výhru. Mikuláš ziskem 4,5 bodu obsadil 4. místo, Tibor dělil osmé.

Kompletní výsledky jsou na chess-results: mladší, starší.