Šesté kolo RP jsme hráli v neděli 17. 1. ve Starém Městě, kde nás čekal jejich dosud neporažený „H“ tým, vedený Tondou Horsákem.

Naše sestava se po intermezzu, kdy jsme na vlčnovské béčko vyrukovali v téměř základu, vrátila do normálu letošní sezóny, kdy střídáme hráče a necháváme hrát mládežníky. O rozdílnosti síly sestav v těchto dvou zápasech nejlépe vypovídá to, že Jura Hráček minule hrál na osmé desce, dnes pak na třetí. Naše sestava tedy byla Slanicay, Kovařík, Hráček, Bílek, Krmíček, Vavřík, Vichorec a Trávníček. Já tedy opět plnil jen funkci řidiče a nehrajícího kapitána. Měl jsem nějaké vyřizování, tak hned po zahájení jsem odjel. Po příjezdu v cca půl dvanácté už na dvou šachovnicích bylo vše srovnáno do základního postavení. Po nahlédnutí do zápisu vidím, že Jura Hráček prohrál, Toník Krmíček naopak vyhrál, stav je tedy 1:1. Při obhlídce vidím že na první Gabo s Tondou Horsákem mají relativně rovnou pozici, David Kovařík s panem Hlaváčkem v partii letos neporažených hráčů, měl pika navíc ve věžovce. Jara Bílek taky pika navíc, ale na šachovnici dáma a obě věže na obou stranách. Jura Vavřík pika navíc v jezdcové koncovce, pan Vichorec kvalitu méně, Mikuláš pak pika méně ve věžovce.

smH_sokB_17_1_2016_1Mikuláš a pan Vichorec

Po pár minutách rychle za sebou končí partie Jary Bílka a Jury Vavříka, obě remízou. U Jary je věčný šach, Jura se necítil zdravotně úplně fit, tak vzal remízu.

smH_sokB_17_1_2016_2Lukáš Macháček – Jara Bílek

Na zadní desce Mikuláš má prohranou koncovku, kde ve věžovce má soupeř a+b piky, ale pan Vichorec získává kvalitu zpět. David vyhrává, vedeme tedy 3:2, Gabo jde do koncovky s pěti piky proti jezdci a třem pěšcům. To laicky hodnotím jako spíše prohranou pozici (což samozřejmě nemusí odpovídat realitě, pozice byla komplikovaná). Tedy celková zápasová remíza je v tu chvíli velmi optimistická představa. Navíc pan Vichorec zahrává chybný tah (45… Ve2), po kterém mohla okamžitě Viktorka vynutit výměnu věží a vyhrát. Naštěstí pro nás nevidí tuto možnost, a naopak do aktivnější pozice se dostává pan Vichorec. Zde již věřím v minimálně remízu. Velkou radost nám dělá Mikuláš, který v prohrané pozici cíleně zkouší postavit remízovou past. A soupeř mu do ní padá, a místo stavu 3:3 je to tedy 3,5:2,5 pro nás. Pan Vichorec už má jasně remízovou koncovku, kde navíc ještě získává pika a hraje koncovku V+pěšec proti věži. Tonda Horsák mezitím usilovně přemýšlí, jak realizovat výhodu jezdce. Průběžné „výlety“ k posledním dvěma deskám mu na náladě nepřidávají, a tak když vidí špatnou pozici na sedmé desce, dává složitou pozici za remízu.

smH_sokB_17_1_2016_3David Kovařík a Gabriel Slanicay

Nám tak stačí i remíza v poslední partii, ale pan Vichorec chce ještě pokračovat (prohrát to nemůže, jen obrovskou hrubkou) a po pár tazích vyhrává.

Šach.

ŠK Staré Město H

ELO

3,0 - 5,0

ŠO Kunovice B

ELO

1.

Horsák Antonín

1890

½ : ½

Slanicay Gabriel

1720

2.

Hlaváček Vladimír

1000

0 : 1

Kovařík David

1662

3.

Trubačík Pavel

1547

1 : 0

Hráček Jiří

1470

4.

Macháček Lukáš

1591

½ : ½

Bílek Jaromír

1448

5.

Vaškových Patrik

1569

0 : 1

Krmíček Antonín

1344

6.

Zelnitius Albert

1400

½ : ½

Vavřík Jiří

1414

7.

Všetulová Viktorie

1391

0 : 1

Vichorec Antonín

1464

8.

Vávra Jan st.

1000

½ : ½

Trávníček Mikuláš

1294

Vítězíme tedy 5:3 a jsme stále neporaženi jak v RP, tak v RS. Minulý týden v RS naše céčko ve Starém Městě remizovalo, dnes v RP béčko zvítězilo, příští týden tam jede naše áčko k důležitému utkání krajské soutěže, tak mu přejeme též výhru.

Partie jsou k přehrání zde. Článek s diagramy od Jožky Martináka pak zde.