Přes prázdniny tradičně oddílová aktivita ustává, ale ne všichni přes léto od šachů odpočívají. Přinášíme krátký přehled účastí našich hráčů na turnajích.

Ještě v červnu si zajel Gabo Slanicay do Prahy na simultánku s hráčem první světové desítky Wesley So. A průběh partie se pro něj vyvíjel výborně. Bohužel v remízové koncovce americký velmistr odmítl nabízenou remízu a Gabo v koncovce opačných střelců nechal stát střelce (zahrál až další zamýšlený tah na ústup střelce zapomněl…) a partii prohrál.

Na začátku prázdnin se Gabo vydal do Vsetína na tamní výroční 40. ročník Přeboru Vsetína. Startoval v B-turnaji. Tam byl nasazen mezi 69 účastníky jako třicátý. Začátek mu vyšel náramně. Po povinné výhře v prvním kole porazil dva hráče z první desítky. Pak sice dvě partie prohrál, mj. i s celkovým vítězem, ale čtyři výhry v řadě znamenaly celkové druhé místo v turnaji. Krásný úspěch.

David Kovařík odjel na turnaj družstev do Pardubic jako součást výpravy, kterou pořádá Martin Beil. Startoval tam za tým Zbrojovky Vsetín. Odehrál všech sedm kol a zvládl je solidně. Získal 3,5 bodu, cennou výhru s hráčem ELO 1969. Turnajová karta zde.

V průběhu června až srpna pořádal Jiří Marek ve Starém Městě Tour de Chess. V rámci série se hrálo celkem sedm turnajů v různých typech šachové hry (blicky, rapid, fischerovy šachy, baskický šach). Všech sedmi turnajů se účastnil Josef Knotek. Celkově obsadil čtvrté místo. Podrobnosti jsou na turnajové stránce.

Staré Město pořádalo svůj FIDE open v polovině srpna. V konkurenci dalších turnajů přilákal celkem 115 hráčů mezi nimiž byla i trojice našich zástupců. Nejlepší dle očekávání skončil Josef Knotek. Ten získal 5,5 bodu a obsadil 38. místo (nasazen jako 43., RP 1991). Prohrál pouze s trojicí titulovaných hráčů.

knotek_smJosef Knotek (foto: Radovan Studený)

Stejně bodů měl Gabriel Slanicay, což značilo 46. místo (nasazen 88., RP 1858). Porazil silného ligového hráče Zavadila z Durasu Brno, v posledním kole Frantu Mrkuse a měl silný závěr 4/5. Navíc se blýskl remízou v simultánce s GM Martinem Petrem.  Za pozornost jistě stojí, že v součtu se vsetínským turnajem měl z 19 partií jen jednu remízu.

gabo_sm_simultankaGabo při simultánce (foto: Radovan Studený)

David Kovařík za 4 body obsadil 81. místo (nasazen 79., RP 1729). Čtyři remízy s hráči s ELO 1890 + jsou pěkným úspěchem.

Tomáš Fridrich sice nehrál žádný šachový turnaj, ale turnaj ve své hlavní hře, tedy bridži. A turnaj to nebyl ledajaký, ale rovnou ME družstev v norském Trömso. Tam se se svojí spoluhráčkou kvalifikoval jako mistr republiky. A naší reprezentaci pomohl k sedmému místu. Spolu se Zuzanou Otradovcovou byli jednoznačně lepší dvojicí české reprezentace, což dokazuje jejich výborné individuální sedmé místo.

tom-fridrich-tromsoTom Fridrich v Trömso (zdroj: bridž Havířov)

Zajímavostí je, že se ME hrálo ve stejném areálu jako loni šachová olympiáda.