Olomoucký třídenní turnaj hrála čtveřice hráčů z našeho oddílu. Všichni v B turnaji. Gabriel Slanicay a Pavel Růčka byli nasazeni mezi prvními třemi, Toník Krmíček a Mikuláš Trávníček pak zhruba v polovině startovního pole.

Měl hrát ještě David Kovařík, ale ten bohužel onemocněl. První kolo dopadlo dle předpokladů, kdy nasazená trojice vyhrála, Mikuláš s druhým nasazeným vyhrál. Ve druhém kole jsem se přesvědčil, že myšlenka o třech lehkých výhrách během prvního dne s malými dětmi, která se „porazí sama“ není dobrá. Ve druhém kole jsem tak prohrál s talentovaným Janem Kolářem z Mohelnice, kdy jsem  ztratil mnoho času počítáním ve 20.tahu, aniž bych na něco kloudného přišel. Hodinové tempo není moc nakloněno dlouhému přemýšlení. Pak už jsem měl málo času a na přesnou hru soupeře nenašel recept a sám chyboval. Gabošovi první den vyšel, když den zakončil 3/3. Toník chyboval ve druhém kole v remízové pozici a měl 2/3 stejně jako já. Mikuláš pak začal první den se ziskem 1/3.

Druhé den začal dobře pro naše dva mladší členy. Mikuláš přehrál svého soupeře a též Toník tahal celou dobu lepší pozici. Tu pak korunoval v posledních sekundách matem.

olomouc_tonikToník

Hororově začal den pro mě. Ve francouzské mám zavřenou pozici, kterou se rozhoduji bez přemýšlení trochu vylepšit tahem Jge7. Jelikož ale král je obklopen ostatními figurami, ihned po tahu vidím tu děsnou hrubku. Soupeři zajiskří oči a v 10.tahu dává mat Jd6. Gabo hraje až do vyčerpání času, ale útok mu nevychází, soupeř vše pokryl a Gabo tak partii prohrává.

V dalším kole proti rychle hrajícímu mládežníkovi po 15 minutách vyhrávám. První dvě kola jsem tedy hrál dohromady asi půl hodiny. Pěkně vedenou partii proměňuje v další bod Mikuláš. Toník má dobrou pozici, ale po výměně dam se přechází do věžovky, kde má aktivitu jeho soupeř, který ji přetavuje v zisk pěšce a následně i bod. Gabo v souboji prvních dvou nasazených prohrává.

Po pěti kolech tak máme všichni tři body. Pro mládežníky dobrý výsledek, pro mě a Gaba moc ne. V posledním sobotním kole dochází k oddílovému derby v podobě partie Trávníček-Růčka. Já si konečně zahrál delší a vyrovnanou partii. V ní nacházím zisk kvality, po pár tazích pak výměnu figur s následným chycením posledního koně. Vítězí i Toník. Gabo dovršil nepovedenou sobotu prohrou s Janem Hvoždovičem, kterému jsem v první sobotní partii vletěl do matu (malý talent porazil v neděli i 4. nasazeného a obsadil s šesti body 8. místo!!). Toník a já máme tedy 4/6 a jsme v první desítce, Gabo a Mikuláš pak mají 3/6.

olomouc_mikiMikuláš

První nedělní kolo porážím Viktorku, Gabo též vyhrává. Mikuláš prohra, Toník remíza se zkušeným soupeřem. V osmém kole si připisuje výhru Mikuláš, Toník a Gabo hrají spolu. Remízovou pozici kazí Toník špatným ústupem krále a chycenou dámou. Já hraji proti královskému gambitu. Tradičně mám horší čas a po výměnách a jedné odmítnuté nabídce remízy v nejasné pozici beru s velkým časovým deficitem remízu. Před posledním kolem mám 5,5, Gabo 5, Toník 4,5 a Miki 4 body.

Jako první končí Mikuláš, bohužel prohrou. Gabo naopak vyhrává a dostává se na šest bodů a velmi dobré pomocné hodnocení. Já hraju opět černými proti anglické s úmyslem hrát jen na výhru a umístnění dle ostatních výsledků někde kolem 3.-5. místa. Ve vyrovnané pozici zkouším něco vymyslet, ale v blokované pozici nic nenacházím. Čas mám horší, ale i tak odmítám asi pět nabídek remízy. S málem figur v totálně rovné pozici zkouším prosadit pěšce i když mám jen asi 4 minuty proti 25 soupeře (remizu jsem v pohodě mohl vynutit výměnou věží). To se nepovede a když jej ztrácím, tak již naopak soupeř nechce remízu a hraje se tedy věžovka, kdy mám tři piky oproti čtyřem jeho. A já 2 minuty, soupeř pak přes 20 minut. Pozici neudržím a prohrávám. Toník dohrává jako jeden z posledních a dává svojí soupeřce mat.

Nejlépe pak nakonec končí Gabriel Slanicay se šesti body (stylem 3/3, 0/3, 3/3) na 5. místě. Já končím na 11. místě, Toník je hned za mnou (oba 5,5 bodu). Mikuláš končí se čtyřmi body na 23. místě.

Toník a Mikuláš si dobře zahráli, skončili něco nad svým nasazením. My s Gabem jsme byli žádanou „kořistí“ mladíků s těžce podhodnoceným Elem, neodpovídajícímu jejich výkonnosti. Po květnovém vydání nové ELO listiny bude mít většina z nich tak 200-400 více. Já hrál turnaj s tempem 2x1 hodiny poprvé v životě a nedovedl se celou dobu s tím srovnat. Ve všech déle hrajících partiích jsem byl ve velké časové ztrátě oproti soupeřům. Vždy jsem se jednou nebo dvakrát déle zamyslel a pokud nic nenašel, tak už dále nebyl čas nic vymyslet pro nedostatek času.

Výsledky jsou na chess-results.