Tradičně prvním mládežnickým turnajem bývá první díl série VC, který se již po několik let koná v Osvětimanech. Letos se termín několikrát posouval, až bohužel skončil v termínové kolizi s extraligou a 1.ligou dorostu. Vyhnout se jí nešlo, jelikož na původně navržený termín 16.10. připadly obecní volby, o týden dříve 9.10. jsou pak v Osvětimanech hody. Tato termínová kolize se projevila zejména malou účastí hráčů Starého Města a Boršic 

V letošní sezóně je VC určena pro děti narozené v roce 1995 ve starší kategorii a pro narozené v roce 2000 a mladší v kategorii mladší. Z našeho oddílu jela na turnaj šestice dětí. V mladší pouze Tomáš Fridrich, ve starší pak Martin Hromada, Josef Paška, Adam Skrášek, a poprvé si starší kategorii zahrála dvojice Michal Mašíček a Lukáš Oplatek.

Tomášovi do vyšší kategorie odešla silná trojice z loňska tvořená medailisty celkového pořadí VC Markem Jagošem, Erikou Náplavovou a Michalem Mašíčkem. Zůstalo ale několik dalších slušných hráčů typu Jana Nekardy, bojkovického dua Plášek a Šašinka, kyjovského Strnad a Malík, Ondra Vašek z Osvětiman a dalšími. Vyjmenovaná sedmička je víceméně vyrovnaná, a já tipoval, že se mezi nimi rozhodne o vítězi. Průběh turnaje to potvrzoval. Kluci se vzájemně poráželi a nikdo nebyl vepředu s nějak výrazným náskokem jako loni obvykle býval Marek Jagoš. Kromě Jana Nekardy nikdo neprohrál s nikým kromě výše jmenovaných. Tomáš si lehce poradil v prvním kole s Krsičkou, ale ve druhém kole jej přehrál Jakub Strnad. V pátém kole přišla druhá prohra. V partii se Šašinkou se několikrát změnila výhoda. Poslední chybující byl Tomáš, což značilo zbytečnou porážku. Jestli chtěl myslet na vysněnou medaili musel poslední dvě kola vyhrát a čekat na ostatní výsledky. V posledním kole dostal zatím vedoucího Michaela Malíka. Toho slušně a hlavně rozvážně vedenou hrou porazil a už jen čekal na další výsledky. Ty byly nakonec pro něj příznivé a ve vyrovnaném turnaji obsadil těsně třetí místo. Vyhrál domácí Ondřej Vašek, kterého Tomáš jako jediný porazil.


vc-osvetimany-fridrich Tomáš je vpravo

Ve starší kategorii je jasným favoritem Ondra Podškubka z Vlčnova. Martin Hromada je druhým nasazeným. Hrálo i silné duo ze Starého Města Matěj Hrabal a David Kolačný. Adam Skrášek začal dvěma výhrami, ale ta druhá s Markem Jagošem byla trochu nezasloužená na čas v prohrané pozici, kdy Adam měl sekundu na hodinách. Adam několikrát dohrával partii jako poslední, což je správné, čas je potřeba využít. Lukáš od začátku působil zbytečně odevzdaným dojmem, když si na svém prvním turnaji mezi staršími nevěřil. Ale dvě partie vyhrál (třetí bod kontumačně) a i hra co jsem viděl byla slušná.

Jožka Paška do pátého kola střídal výhry a prohry. Martin Hromada od rána působil unaveně, což se nejvíc projevilo v partiích s dvěma největšími konkurenty, Ondrou Podškubkou a Matějem Hrabalem, které prohrál. S Matějem stál určitě lepší, ta partie se měla vyhrát.

Naopak Michal Mašíček překvapoval po přestupu do vyšší kategorie velmi dobrou a soustředěnou hrou. Prohrál s Ondrou Podškubkou, ale porazil svoji tradiční konkurentku Eriku Náplavovou, v trochu horší pozici našel pěkný mat s Knotkem a hlavně v pátém kole krásně přehrál Matěje Hrabala. Před posledním kolem byla situace od druhého místa dále (za jasným Ondrou) velmi napínavá. V posledním kole se na prvních třech šachovnicích hrála oddílová derby. Na druhé šachovnici bez boje dali za remízu Matěj Hrabal a David Kolačný, čehož využil Ondra Podškubka a mohl dát remízu s Petrem Mošťkem na první. Tím pádem byl druhý David Kolačný hrálo se o třetí místo. Michal potvrzoval dobrý výkon a s Martinem vedl, ale pak se prý přechytl, a výhodu ztratil. Hrálo se dále, ale holý králové znamenali remízu. To pak v těsné tabulce znamenalo pro Michala v prvním turnaji ve starší kategorii 4.místo až na třetí pomocné hodnocení za Matějem Hrabalem. Paradoxně kdyby Michal vyhrál, tak je jasně třetí, stejně tak kdyby vyhrál Martin, je třetí on, jelikož měl nejlepší bucholtz ze všech. Ale partie skončila remízou, tak se smál třetí v řadě Matěj Hrabal.

Jožka Paška výhrou v posledním kole přeskočil i Martina a skončil na šestém místě, Martin byl za ním, Adam pak byl hned za nimi na osmém místě. Lukáš pak byl na 14.místě.

Výsledky si můžete prohlédnout na chess-results, několik fotek pak v naší fotogalerii.

Aktualizováno (Úterý, 28 Prosinec 2010 23:24)