Prázdninové měsíce utekly jako voda a už tu máme opět šachovou sezónu. Před začátkem soutěží družstev se hrají víkendové rapidy a blicáky. Prvním, ve kterém jsme si zahráli, byl turnaj v Osvětimanech. Za šachové stoly zasedli Pavel Růčka a Michal Mašíček.

Prvně jmenovaný měl původně plnit pouze úlohu losujícího rozhodčího, ale jelikož se prezentovalo 51 hráčů, tak dosudil startovní pole a zahrál si i turnaj. A nezačal vůbec špatně, když jako jediný se vzepřel papírovým předpokladům a v prvním kole porazil výše nasazeného soupeře, kterým byl Josef Navrátil z Veselí nad Moravou.

osvetimany_2012_ruckaJosef Navrátil – Pavel Růčka (za foto díky panu Symerskému)

Ale pak následující tři partie prohrál a po výhře v pátém kole měl dva body z pěti partií. Vyhrát se mu podařilo ještě v sedmém kole s Jiřím Markem ze Starého Města hlavně - zásluhou soupeřovi pomalé hry, kdy se se třemi pěšci dostal do časovky, kde udělal chybu a umožnil Pavlovi Růčkovi zisk celého bodu. V osmém kole nestačil na Josefa Knotka a v posledním kole dostal teprve podruhé v turnaji níže nasazeného soupeře, v tomto případě soupeřku. Po chybě, kdy přehlédl jednoduchý taktický obrat (bohužel ne poprvé v turnaji), ztratil čistou figuru. V dalším průběhu partie již jen „zakopal“ svého krále za hradbu bránících figur a čekal co bude hrát soupeřka. Ta hrála zbytečně bojácně a s horším časem, kdy bylo na šachovnici stále dost materiálu, přišla s remízovou nabídkou, která se nedala odmítnout. Tři a půl bodu znamenalo 41.místo o dvě nad nasazením.

Michal Mašíček začal dvěmi prohrami. Svůj první půlbod získal ve třetím kole v partii s Jiřím Tomkem z Ježova. V dalším kole získal rozhodující převahu v partii se Zdeňkem Malinou ze Zašové, ale místo přímého tahu na krále vlezl do vidliček a materiální převaha byla pryč. V dalším průběhu partie již dominoval soupeř a Michal si připsal zbytečnou prohru. Ale povedlo se mu ještě pak dvakrát vyhrát a celkově získat 2,5 což stačilo na 49.místo přesně jaké bylo jeho nasazení.

osvetimany_2012_masicekMichal Mašíček

O přední místa hrála trojice nejvýše nasazených, která měla před posledním kolem shodně 6,5/8. Vyhrát se povedlo jedinému IM Janu Sosnovi, který se tak stal vítězem turnaje. Druhé místo obsadil IM Pavel Zpěvák, jelikož v posledním kole remizoval. Třetí místo pak patřilo po prohře s Adamem Gabrielem FM Františku Vránovi.

osvetimany_2012_vitezovezleva Pavel Zpěvák, Jan Sosna a František Vrána

Celkové výsledky jsou na chess-results. Články o turnaji jsou k přečtení na webu Boršic nebo Veselí nad Moravou, kde je i odkaz na rozsáhlou fotogalerii.