Úvodní strana

Šachové kroniky Boršic

Pan Josef Ludvíček začal v roce 1967 psát šachovou kroniku Boršic, na což si vzal velký dvěstěstránkový sešit. A jelikož se nesoustředil pouze na oddílové dění, tak nezůstalo pouze u jedné knihy. V kronikách naleznete výsledky z mnoha turnajů, soutěží družstev od nejvyšších po oddílový rapid začátečníků. Od prvopočátků šachového dění se dostal až do roku 1975, kdy jeho záznamy v této formě končí. Vše je zachyceno v pěti dokončených knihách. Šestá už zůstala jen rozepsána, obsahuje pouze 11 stran. Navíc je v kronikách vždy vloženo mnoho volných listů, kde jsou zpravidla sestavy družstev v dlouhodobých soutěžích včetně výsledků.

Josef LudvicekJosef Ludvíček

Protože v kronikách je bezpočet tabulek, fotek, novinových výstřižků a dalších dokumentů, které zahrnují jak oddílové, okresní, krajské ale i republikové soutěže, tak jsem se po laskavém zapůjčení těchto kronik rozhodl vše naskenovat, protože se domnívám, že hlavně starší výsledky jsou dost raritní. Vše je naskenováno kompletně „tak, jak je psáno“. Tedy včetně případných chyb a překlepů, které se jistě v tak bezprecedentně velkém počtu různých tabulek můžou vyskytnout.

Všichni příznivci královské hry tam mají možnost se začíst do šachové historie, jak ji pan Ludvíček ve svých kronikách zachytil. A zároveň obdivovat neskutečný rozsah jeho záznamů, za kterým je potřeba si představit mnoho stovek spíše tisíců hodin. Panu Ludvíčkovi patří velké poděkování.

Pár slov k souborům. Nejdříve poznámka k číslování. Zachoval jsem číslování, jak je uvedeno v kronikách. Tedy první je číslo 2. To proto, že kronika č.1 byla věnována historii SK před založením šachového oddílu. Jak jsem uvedl, tak vždy bylo v kronikách i mnoho volných listů. Zvolil jsem variantu, že v prvním pdf souboru je naskenována samotná kronika. Druhý soubor je pak typu „zip“. A ten obsahuje soubory formátu „jpg“ s volnými listy, které byly v kronikách vloženy. A název je vždy ve formátu, ze kterého je jasné, v které kronice byl vložen a hlavně na které straně. Jako poslední uvádím u každé kroniky odkaz na fotogalerii, kde jsem uložil fotky v lepším rozlišení včetně popisu uvedeného v kronikách.

Závěrem už bych chtěl jen všem popřát mnoho krásných chvil při čtení tohoto „pokladu“ sepsaného panem Ludvíčkem.

Kronika č.2 (1930-1960)

        - kronika (pdf, cca 79 MB)

        - přílohy (zip, cca 3 MB)

        - fotografie

Kronika č.3 (1960-1968)

        - kronika (pdf, cca 70 MB)

        - přílohy (zip, cca 28 MB)

        - fotografie

Kronika č.4 (1968-1971)

        - kronika (pdf, cca 79 MB)

        - přílohy (zip, cca 25 MB)

        - fotografie

Kronika č.5 (1971-1973)

        - kronika (pdf, cca 83 MB)

        - přílohy (zip, cca 13 MB)

        - fotografie

Kronika č.6 (1973-1975)

        - kronika (pdf, cca 87 MB)

        - přílohy (zip, cca 32 MB)

        - fotografie

Kronika č.7 (1975)

        - kronika (pdf, cca 4 MB)